pilt 1

Terve elu eriolukorras: Kuulame ja oleme kuuldud.

3. detsembril tähistatakse ÜRO algatusel üleilmset puuetega inimeste päeva. Eesti Puuetega Inimeste Koda (EPIKoda) kutsub tänavu, lähiajaloo keerulisimal detsembrikuul, vaatama epideemiast tulenevatele elumuutustele puuetega inimeste ja krooniliste haigete pilguga.

LIHNE KEEL logo 55

„2020. aasta on pakkunud kõigile võimaluse kogeda ja mõista, mis tunne on elada pidevate piirangutega. Koroonakriis möödub varem või hiljem, kuid Eestis on 150 000 inimest, kes puude tõttu kogevad piiranguid terve elu jooksul,“ ütles EPIKoja juhatuse liige Jakob Rosin.

Piiratud väljapääs oma kodust , tihedamaks muutunud tervisemured, testimise vajadus, regulaarne kätepesu, maski kandmine – käes on tõsine tervisekriis, mis puudutab kõiki eestimaalasi. Paljude jaoks on tegemist esmakordse kogemusega, kui enda ja lähedaste tervisele ja toimetulekule tuleb nii hoolsalt ja pidevalt mõelda. Kuid see kogemus on ka võimalus õppida empaatiat.

„Tunnustan Eesti Puuetega Inimeste Koda, kes on olnud aastaid ministeeriumi hea koostööpartner ning aidanud COVID-19 kriisi ajal vahendada puuetega inimestele või puudega laste vanematele ning eestkostjatele infot nii valitsuse kehtestatud piirangutest, riigi pakutavatest tugimeetmetest kui koroonaviiruse käitumisjuhistest ja nõuannetest,“ ütles sotsiaalminister Tanel Kiik.

„Meie jaoks on tähtis, et oluline informatsioon oleks ligipääsetav kõigile inimestele. Nii oleme valitsuse ja terviseameti pressikonverentsidele tellinud viipekeeletõlke, et teave oleks kättesaadav ka kurtidele ning teeme tööd selle nimel, et parandada ligipääsetavust infole ka teiste sihtgruppide jaoks kõigis eluvaldkondades.” Ministri sõnul on riigi jaoks oluline laiemalt ligipääsetavuse parandamine kõigis Eesti piirkondades ja valdkondades, mis on üks lähiaastate suurimaid väljakutseid.

„Soovin, et karm kriisikogemus annaks uut hoogu ligipääsetavama keskkonna tekkele. Et maja ehitades või korterit ostes taipaksime nõuda lapsevankri ja ratastooliga ligipääsetavat, et äppi või veebilehte luues mõtleksime ka nägemispuudega kasutajatele. Et kuulmispuudega inimesega suheldes kõneleksime selgelt ja katmata suuga. Et märkaksime ja hooliksime päriselt, tegudes,“ lisas Jakob Rosin.

Vaata EPIKoja sotsiaalseid lühifilme, mis esilinastuvad ülemaailmsel puuetega inimeste päeval

Valvame oma tervist

Vaata videot

Kas oled märganud, et oled hakanud rohkem muretsema oma tervise pärast? Kas see juhuslik köha või kõhuvalu on märk millestki tõsisemast? Kas tuleb testima minna? Mõned meist on oma tervise suhtes pidevalt valves: I tüüpi diabeetikud näiteks jälgivad veresuhkru taset 4 kuni 10 korda päevas, iga päev, terve elu vältel.

 

Väärtustame liikumisvabadust

Vaata videot

On tüütu, kui saad kõne või tuled välismaalt ja sind sunnitakse 10-päevasesse koduisolatsiooni. Või kui tahad minna välja, aga kõik üritused on tühistatud. Liikumispuudega inimesed teavad seda tunnet hästi, sest kui maja ei ole lifti ega muu vajalikuga varustatud, ei pääse nad kõrvalise abita välja terve elu vältel.

 

Kuulame ja oleme kuuldud

Vaata videot

Need, kes pole kordagi kogenud “hakkimist” videokõnes, pole ilmselt videokõnet kunagi teinud. Vaegkuuljad peavad aga tihtipeale küsima asju üle ka näost näkku rääkides, sest kui vestluskaaslane ei räägi selgelt või ei vaata otsa, tekivad jutuajamises lüngad. Terve elu vältel.

 

Tänusõnad

Näitlejad

Argo Aadli
Kristi Kallaste
Tatjana Kosmõnina
Priit Pius
Kristi Rekand
Kätlin Riidebach
Uku Suviste
Vladislav Veližanin

Pealelugemine

Andrei Titov
Jakob Rosin
Anneli Habicht
Vladislav Veližanin

Videote filmimine ja montaaž

Siim Kingisepp
Hilife OÜ

Viipekeeletõlge

Viipekeeletõlgid OÜ

KOKKUVÕTE

EPIKoja videod näitavad, et
eri-vajadusega inimesed elavad terve elu eri-olukorras.
Videod aitavad inimestel eri-vajadusi paremini mõista.