Foto Edgar

Edgar Kukuškin

Edgar Kukuškin on 20-aastane Tallinna noormees,  kes armastab kunsti, muusikat ja tehnikat.
Praegu elab ta Kakumäel, Tugiliisu toetatud elamise teenusel ning õpib Astangu Kutserehabilitatsiooni Keskuses.
Nagu teised temavanused, armastab ka Edgar sõpradega aega veeta, sotsiaalmeedias suhelda ja oma tegemistest videoklippe teha.
Teistest erinev on see, et oma silmadega näeb Edgar ainult natuke.

LIHNE KEEL logo 55
Enne õiget aega

Edgar sündis enneaegsena, kuuendal raseduskuul. Sündides kaalus poiss vaid 900 grammi. Seejärel hoiti teda mitu kuud kuvöösis, kuni kaalus 2600 kilo. Siis anti Edgar üle isale – ema oli temast loobunud juba pärast sünnitust.

Enneaegsetel lastel on tihti probleeme nägemisega, kuna nende silmad pole sündides korralikult välja arenenud. Nii on ka Edgaril – üks tema silmadest näeb vaid 10%, teine aga üldse mitte.
Üksikvanemal pole lihtne, eriti siis, kui laps on erivajadusega. Isapoolsed sugulased, eriti tädi Angelina, on aidanud Edgaril suureks kasvada. Angelina sõnul on olnud palju abi kasvatajatest ja spetsialistidest, kes neid läbi aegade aidanud on.

Puudega lapse kasvatamine on keeruline ning Edgari sugulased panid ta väikelastekodusse, kus ta oli vaid tööpäeviti. Nii sai isa tööl käia ning Edgar oli spetsialistide silma all.
Nädalavahetused veetis Edgar koos perega.

Ka hiljem koolis käies elas Edgar internaadis. Ta on lõpetanud Tallinna Kadaka Põhikooli ja Lasnamäe Mehaanikakooli. „Autodest ei tea ma midagi,“ tunnistab Edgar. See-eest pakub talle palju põnevust kõik, mis seotud televiisorite ja arvutitega.

Hingelt kunstnik

Pärast põhikooli lõpetamist võttis Edgar usinalt osa Pimedate Ühingu tegevustest – käis male- ja kaberingis, lauluklubis, joogas ja keraamikas. Õismäe ujulas ujumas käies hakkas talle ujumine nii meeldima, et ta on osalenud ka võistlustel. Kokku on Edgaril kolm medalit.

Male- ja kaberingis tal nii hästi ei lähe – viimastel kabe-võistlustel oli ta viimane. Sellest väiksest tagasilöögist Edgar end heidutada ei lase. Ehk ka sellepärast, et Angelina seisukoht on kindel: tegeleda tuleb ükskõik millega, peaasi, et mitte kodus istudes manduda. Tema sõnul on Edgari suurim probleem, et ta on liiga heasüdamlik, muidu aga saab hakkama.

Pimedate Ühingu kohta on Angelinal vaid kiidusõnu:
„Sealsele Kristiinale tuleks ausammas püstitada!” Keraamikaringis tegi Edgar palju tasse, taldrikuid ja seebialuseid. Enamik neist on ära kingitud. Ühe kujukese valmistas Edgar aga ainult iseendale: siin on kujutatud noormees ja neiu puhkamas.

„See on mulle meenutuseks, et ma pean endale tüdruku leidma,“ selgitab Edgar.

pILT 1

Edgari meisterdatud kujuke noormehest ja neiust.

TEINE PILT 1 scaled

Edgari valmistatud keraamiline alus.

Harjutusi iseseisvaks eluks

Edgar tahtis Astangu Kutserehabilitatsiooni tulla juba varem, ent ta ei osanud eesti keelt. Ainult kolme aastaga õppis Edgar eesti keele selgeks, nüüd ka loeb ja kirjutab eesti keeles.

„Kõike ma veel ei mõista,“ on Edgar oma eesti keele oskuse hindamisel tagasihoidlik.
Nüüd käib Edgar Astangul kohanemiskursusel. Seal valmistatakse teda ette iseseisvaks eluks, õpetatakse toimetulekut – kuidas koristada ja süüa teha ning kuidas kasutada kodumasinaid.
Koristamine Edgarile ei meeldi, aga mitte laiskuse või lohakuse pärast.
„Ma ju ei näe,“ põhjendab Edgar.
Sellepärast peavad teised alati üle vaatama, kas kõik on tehtud.
„Teised ütlesid: Edgar, sa veel ei teinud lõpuni. Mina ütlesin: ma ju ei näinud. Siis nad ütlesid: ei ole hullu, see Astangu ongi selleks, et sind õpetada,“ jutustab Edgar.
Samal põhjusel – et ta ei näe – ei meeldi Edgarile ka söögitegemine. Siin võib valesti lõigata ja haiget saada.

Kuidas näha, kui ei näe?

Edgari prillid on väga erilised. Selliseid klaase tehakse vaid Saksamaal ning need maksavad mitu korda rohkem kui tavalised prilliklaasid.
Kehvast nägemisest hoolimata on Edgar väga uudishimulik. Suurema osa infost saabki ta internetist. Nägemispuude tõttu on tema kodusel arvutil ekraaniseaded teistsugused, et oleks lihtsam lugeda – näiteks on juba automaatselt seadistatud suured tähed. Telefonis, mille kaudu Edgar palju suhtleb, on luup.
Edgar oli valmis testima ka uut Vaimupuu kodulehte
ning meie rõõmuks kiitis ta heaks kõik võimalused, mida oma leheküljel nägemispuudega inimestele
pakkuda soovisime.

2FN3C7039 scaled

Edgarile on suureks toeks tema tädi Angelina.
Koos veedetakse aega ja tehakse plaane tulevikuks.

Tugiliisu toetab elamist

Tugiliisusse jõudis Edgar peaaegu juhuslikult. Mustamäe Haigla Rehabilitatsioonikeskusest soovitati Edgarile kogukonnas elamise teenust. Tädi polnud sellisest võimalusest varem kuulnudki.
Edgar tuli koos perega Kakumäele elamisvõimalusi vaatama ning koos otsustati, et esialgu jääb Edgar vaid üheks kuuks.

„Ei mingit survet,“ räägib tädi Angelina.
Nüüd läheb Edgaril Tugiliisus juba kolmas aasta.
„Siin elada meeldib mulle küll, aga mõned inimesed ei meeldi, kes on närvilised,“ räägib Edgar kogukondliku elu pahupoolest teiste inimestega.
Probleemide lahendamisel on Edgaril palju abi olnud oma tegevusjuhendajatest Silvist ja Kristast.

Augustis toimus Vaimupuu meediakoolitus Tugiliisu klientidele, millest võttis osa ka Edgar.
Talle pakkus huvi televisiooni ja raadio ajalugu, samuti kõik internetti puudutav.
Koolituse praktilises osas pidi Edgar intervjueerima oma sõpra Jaani. Intervjuust sündis lõbus etteaste, mis naerutas kõiki koolitusel osalejaid.

parim

Hea tuju võidab kõik raskused!

Tehnikahuvi ja meelelahutus

Meelelahutusega tegeleb Edgar ka vabal ajal. Tal on Youtube’i keskkonnas kaks kanalit. Ühes on muusika- ja kontserdivideod, teisel kanalil teeb ta koos sõpradega ülevaateid olulistest sündmustest telemeedias. Poistel on alati mõni krutskiga vaatenurk. Näiteks, kui eetrist kadus ära kellareklaam, mis neile meeldis, leidsid nad lõbusa põhjuse: tegemist oli tehnilise rikkega!

Tehnilist taipu Edgaril jätkub. Ta on kindel, et saaks hakkama tehniku tööga, paigaldades kodudesse digi-bokse. Tehniline töö on Edgarile lihtsam kui koristamine. Tulevikus loodab ta õppima minna midagi IT-alast.

Edgarit huvitab ka diskori amet. Ta on saanud diskori süsteeme ise proovida, lausa kahel korral on ta väikeses ringis ise diskorina üles astunud. „Ükskord proovisin, nii räige bass oli,“ kiidab Edgar.
„Siis mulle öeldi: Edgar, sa oled parem diskor kui teised! Sa oskad pikka bassi panna kordama!“ Diskori ametit nägemispuue ei sega. „Kuulmine on mul hea, sellepärast tean ma neid bassisüsteeme,“ räägib Edgar.

Vaimupuu lugejatele soovib Edgar palju rõõmu. Vaimupuu tegijatele aga paneb südamele, et tulevikus oleks rohkem infot ka vene keeles. Lubame seda heameelega.

KOKKUVÕTE

Edgar on 20-aastane.
Ta armastab kunsti, muusikat ja tehnikat.
Edgar näeb halvasti,
aga see teda ei sega.