Auto tagaistmelt tousmiseks on tihti abi vaja ka neil kel ametlikult erivajadust polegi

Auto tagaistmelt tõusmiseks on tihti abi vaja ka neil, kel ametlikult erivajadust polegi.

Vaimupuu toimetusele on saabunud murelikke teateid selle kohta, et mõned taksojuhid ei luba tervel ilma maskita erivajadusega inimesel istuda juhi kõrvalistmele. Erivajadusega inimese raskused tagumisele istmele istumise ja sealt tõusmisega polevat aga taksojuhi mure!

loe lahemalt ikoon

Miks ilma maskita?

Praeguse aja piirangud ja ettekirjutused on oma olemuselt tervist ja elu väärtustavad – me kaitseme ju end viiruse eest, igaüks omal moel. Seaduse järgi ei pea siseruumides maski kandma alla 12-aastased lapsed ja need, kelle tervislik seisund seda ei luba – näiteks väga paljud erivajadusega inimesed.

Kuna terviseandmed on iga inimese isiklik asi ega kuulu avalikule arutamisele, peaks piisama teenindajale erivajadusega kliendi kinnitusest, et talle on maski kandmine vastunäidustatud, teenindaja ei tohiks seada kahtluse alla kliendi jutu tõepärasust.

Erivajadusega inimesed, nagu ka kõik teised Eesti Vabariigi kodanikud, on reeglina teadlikud
COVID-19 vastase võitluse nõuetest: nad peavad kinni hügieenireeglitest ja püsivad külmetusnähtudega kodus. Samuti tuleb arvestada, et erivajadusega inimene, eriti eriolukorra tingimustes, ei lähegi naljalt kodust välja ilma äärmise vajaduse või olulise põhjuseta.

Miks just esiistmel?

Liikumispuudega inimesed ei vali istumiseks esiistet juhi kõrval kaugeltki mitte parema vaatevälja nautimiseks. Liikumispuudega inimesed valivad esiistme puhtalt oma füüsiliste vajaduste pärast: esiistmele istuda ja sealt tõusta, et autost väljuda, on märksa mugavam. Mitte asjata ei eelista ka tüsedamad ja eakamad inimesed istuda juhi kõrvalistmel. Esiiste on paljudel automudelitel kõrgem ja ligipääsetavam kui tagumine iste, esimene uks käib rohkem lahti, istme lähedal on armatuur,
millele saab toetuda, kui on vaja end autost välja upitada, abi saab ka auto raamist.

Tagumiselt istmelt tõustes tuleb kasutada rohkem jõudu, toetus- või haardepunktid puuduvad.
Kui tagumise ukse kohal auto laes ongi sang, millest haarata, jääb see lühemat kasvu ja/või füüsiliselt vähem võimeka inimese haardeulatusest välja. Taksodes, kus juhti ja tagumist istet eraldab plastiksein, ei saa abi ka esimeste istmete peatugedest. Ainus objekt, millest haarata, ongi seesama plastiksein, mis on aga väga terav ja lõhub käsi, rääkimata võimalusest, et plastiksein, mis pole mõeldud haaramiseks, võib tugevama haarde korral lahti tulla ning põhjustada hulgaliselt lisaprobleeme.

Kuidas lahendada probleemi nii, et keegi seadust ei rikuks, aga samal ajal ilma abita ei jääks?

Vaimupuule vastasid oma ala spetsialistid.

Anne Rebane, AS Tulika Takso juhatuse liige:

Oleme selle olukorraga kokku puutunud ja alati ka lahenduse leidnud.

Me ei sunni taksojuhte oma tervist ohtu panema, seega ei tohi ka klient eeldada, et tal on õigus nõuda ilma maskita esiistmel istumist igalt juhilt, sest ka meie juhtidel on omad tervislikud erivajadused.

Kui klient teavitab tellimiskeskuse töötajat oma erisoovist istuda taksos esiistmel, siis teenindaja leiab talle ka juhi, kes on saanud mõlemad vaktsiinidoosid ja kes on sellise teenuse pakkumiseks valmis. Oluline on, et ka juht oskab ennast ette valmistada antud kliendi teenindamiseks (avab aknad, paneb endale kindlasti maski ja ka kindad ning arvestab ka järgmisele tellimusele minnes ajavaruga, et salong eelnevalt desinfitseerida, et tööruum oleks juhi jaoks taaskord turvaline).

Praegusel ajahetkel on igasuguste riskide maandamine väga oluline teema ja alalhoidlikkus ning kaasinimestega arvestamine kogu ühiskonnas on sõltumata olukorrast ainult tervitatav.

Seega igasugustes eriolukordades on peamine rääkida tellimiskeskuse töötajale oma väikesestki soovist. Selliselt on tagatud, et saame oma teenust pakkuda parimal viisil.

Tulika Takso osutab juba aastaid taksoteenust puuetega inimestele Tallinnas, vastavalt lepingule Tallinna Linnavalitsusega. Olemas on ka ratastoolitaksod.

Tiia Tiik, Tallinna Sotsiaal- ja Tervishoiuameti sotsiaalteenuste ja toetuste osakonna vanemspetsialist:

Tallinna Sotsiaal- ja Tervishoiuamet ei ole seadnud piiranguid esiistme kasutamise kohta ja kuna puuetega inimesi teenindavad taksojuhid said soovi korral võimaluse ennast vaktsineerida märtsikuus, siis ei tohiks olla probleemi sotsiaaltransporditeenuse osutamisega. Maski kandmise kohustus on Tallinna linnas ühistranspordis, sealhulgas taksodes, kehtiv kõikidele. Taksojuhtidel on kohustus teenindamisel kasutada maski. Samuti puhastavad nad desinfitseerimisvahendiga ära uksed ja istmed peale iga kliendi teenindamist, et minimeerida nakkuseohtu ja levikut. Puuetega inimesi teenindavad taksjuhid, kes on terved ja ei põe nakkust. Ka kaitseklaasid on paigaldatud taksodesse klientide kaitseks. Ratastoolitaksodesse pole tehniliselt võimalik vaheseina paigaldada.

Taksojuhi kaitseks võiks inimene, kes soovib istuda taksos esiistmel, katta maskiga vähemalt oma suu. Kindluse mõttes võiks kaasas kanda tõendit, kus on kirjas, et inimene on 2 korda koroonaviiruse vastu vaktsineeritud ega ole nakkusohtlik. Tõendi saab perearstilt.

Loodame, et oleme peagi olukorras, kus paljud inimesed on vaktsineeritud või haiguse läbi põdenud, et seeläbi väheneb nakkuse levik ja inimesed saavad elada oma igapäevast elu ilma takistusteta.

Soovitan takso tellimisel teada anda, et sõidu ajal soovid istuda takso esiistmel ja ka seda, kui tervise tõttu ei saa maski kanda. See peaks probleemi lahendama. Juhul, kui puuetega inimesed ei saa oma erivajaduse või tervisliku seisundi tõttu maski kanda, siis teda teenindatakse ilma maskita. Hoides ennast, kaitseme teisi!

KOKKUVÕTE

Takso-juht ei pea lubama
ilma maskita inimesel
esi-istmele istuda.

Kui sul on vaja taksoga sõita,
aga sa ei saa maski kanda
oma tervise tõttu,
ütle seda kohe, kui takso tellid.

Samuti tuleb kohe öelda,
kui sa ei saa tagumisel istmel istuda.

Siis teab takso-juht sinu soovidega arvestada.