jaani kirik 025 scaled

Nāc līdzās! Jaani kirikus.

Septembri lõpul külastas Eestit Läti erivajadusega inimeste organisatsiooni Nāc līdzās! noorte segakoor. Tallinnas anti kaks kontserti – 24. septembril Kultuurikatlas ja 25. septembril Jaani kirikus. Kontserdid organiseeris MTÜ Vaimupuu.

LIHNE KEEL logo 55

 

Sihtasutus Nāc līdzās! (eesti keeles „Tule kaasa!“) ühendab erivajadusega inimesi üle Läti ja on Lätis hästi tuntud. Ühingu ajalugu algas juba 1997. aastal, kui Sarma Freiberga juhtis oma tantsukooli.
Talle jäi silma, et on palju väga andekaid erivajadusega noori, kelle talenti ei märka keegi, kuna puuduvad esinemisvõimalused. Nii korraldaski Sarma 1997. aastal esimese heategevusliku kontserdi, kus lavale astusid erivajadusega lauljad, tantsijad ja muusikud. Kontsert võeti publiku poolt väga hästi vastu. Juba järgmisel, 1998. aastal, asutati organisatsioon Nāc līdzās!, kuhu täna kuuluvad erinevad solistid, ansamblid ja koorid. Igal aastal toimub festival Nāc līdzās!, kus astuvad üles andekaimad erivajadustega lapsed ja noored.

Nāc līdzās! laulukoori liikmed on esinenud väga tähtsatel üritustel, nad on laulnud ka kuninganna Elisabeth II-le. Segakooris on lauljad ja solistid, lisaks löövad laulu-assistentidena kaasa noorte emad ja ühingu president Sarma Freiberga. Dirigent on Imants Točs.

Tallinna kontserditel esitati Läti heliloojate loomingut. Eesti kuulajale kõlas kõik üsna mõnusalt ja tuttavalt – on ju lätlased samamoodi laulurahvas nagu eestlasedki, pealegi oleme naabrid.

Esinejad olid tõeliselt vaimustavad! Nende hääled ja esinemiskirg haarasid publiku kaasa, nii mõnigi pühkis heldimusest pisaraid. Läti noored muusikud ja lauljad tõestasid taas, et loomingulisus ei sõltu puudest ning südamest tulnud muusika avab ka kõige jäisema südame.

Esimene Tallinna-kontsert toimus Kultuurikatla väikeses saalis. Kontserdi eel said sõna sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo, Tallinna abilinnapea Tanel Kiik, EPIKoja esindaja Mari Puuram ja Läti suursaadik Kristīne Našeniece. Kõik kiitsid ühingu Nāc līdzās! tublidust ja tegutsemisvalmidust ning nende soovi esineda Eesti publikule täiesti tasuta.

1 kultuurikatel 011 scaled

Vaimupuu toimeaja Janek Muru ja sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo.

 

Teine kontsert oli järgmisel hommikul Jaani kirikus. Kokkuleppel kirikuga oli pühapäevahommikuse jumalateenistuse muusikaline osa Nāc līdzās! laulukoori kanda. Inimesed publikus õhkasid: nii kaunist esinemist polnud nad selle kiriku võlvide all ammu kuulnud. Pärast jumalateenistust andis koor veel ühe kontserdi. Sügispäike paistis kiriku värvilistest akendest sisse ja valas koori üle lausa ebamaise valgusega. See andis kogu kontserdile müstilisust juurde ning publik jäi kontserdiga väga rahule.

Seejärel läksid noored Läti muusikud bussi peale. Neid saatsid Vaimupuu esindajad ja kohalikud lätlased, nende hulgas ka suursaadik Kristīne Našeniece.
Järgmine peatus oli Viljandis, kus koori liikmed külastasid Kondase Keskust ja kohtusid oma vanade sõprade ja tuttavatega. Viljandis leiti seekord ka uusi sõpru, sest käidi külas rehablitatsiooniteenuseid osutavas Rehabikeskuses.
Nāc līdzās! laulukoori liikmed ja nende saatjad jäid oma külaskäiguga Eestisse väga rahule.

Vaimupuul oli au esinejaid võõrustada, korraldada nende ööbimine ja organiseerida kontserdipaigad. Saime taas kogemusi juurde. Täname kõiki asjaosalisi! Selleks, et Eesti inimesed saaksid kontserte tasuta nautida, andsid oma panuse mitmed inimesed ja ettevõtted.

Kontserdid jäädvustas fotodele Vaimupuu ammune koostööpartner, vabatahtlik Kalev Lilleorg, kelle tehtud on enamik Vaimupuu ajakirja kaanefotosid. Tänulik kummardus Vaimupuu poolt! Kalevi fotosid kontsertidelt vaata siit: galerii

Erilised tänud Callista Software OÜ-le, kes Vaimupuud laulukoori vastuvõtmisel igati toetas!

Täname Jaani kirikut tasuta esinemispaiga eest, Kultuurikatelt soodsa pakkumise eest ja Tallinna Sotsiaal- ja Tervishoiuametit, kes tasus saali rendi kulud.

Täname ja tunnustame Tallink Express Hotelli reaalselt ligipääsetavate tingimuste eest ja restoran Nero kokkasid maitsva õhtusöögi eest.

Õhtusöögil olid ka EVPITi ja EPIKoja esindajad. Vabas õhkkonnas arutleti puuetega inimeste teemadel, võrreldi olukordi Eestis ja Lätis ning peeti ühiseid tulevikuplaane.

Vaimupuu loodab, et Nāc līdzās! laulukoori külaskäik Eestisse avas ukse tulevasele usinale kultuurivahetusele kahe naaberriigi organisatsioonide vahel.

Aitäh, Nāc līdzās! ja Sarma Freiberga!

kultuurikatel 081 scaled

Nāc līdzās! laulukoor ja Eesti esindajad.

KOKKUVÕTE

Eestit külastasid noored lauljad
Läti puuetega inimeste organisatsioonist Nāc līdzās!.

Kõik koori liikmed on väga andekad.

Publik oli nende esinemisest vaimustunud.

Läti noored tõestasid,
et puue ei takista loomingut.

Ootame neid jälle Eestisse esinema!