pilt 4

Liikva Päikesekodu peremaja.

6. detsembril 2020 tähistas Liikva Päikesekodu peremajade valmimist. Avamispidu peeti virtuaalselt ja see on järele vaadatav Youtube’i kanalil: “Liikva Päikesekodu avamine”

loe lahemalt ikoon

Päikesekodu rajamise idee algataja on autismispektrihäirega lapse isa Janno Kell, kes ei leidnud Eestis ühtegi oma lapsele sobivat teenuskohta ning otsustas selle siis ise rajada.
Liikva Päikesekodu hakkab 2021. aastal pakkuma igapäevaelu toetamise teenust päeva- ja nädalahoiuteenusena 40-le noorele inimesele vanuses 18-25 eluaastat. Teenusele suunab Sotsiaalkindlustusamet intellektipuude, autismispektrihäire ja Downi sündroomiga inimesi.
Teenuse eest tasub Sotsiaalkindlustusamet 23 ööpäeva eest kuus. Seepärast oleme teenuse korraldanud selliselt, et meile teenusele tuleva inimese perel on võimalik jätkata tööl käimist. 10 kohta on planeeritud päevahoiuteenusele, kus inimene tuleb teenusele hommikul ja läheb õhtul oma koju tagasi. Nädalahoiuteenust osutame peremajades, igaühes elab 10 inimest ja igal inimesel on oma tuba. Kokku on nädalahoiuteenusel 30 kohta, kus inimene saab teenusele tulla pühapäeva õhtul või esmaspäeva hommikul ja tagasi koju minna reedel. Loomulikult on võimalus teenust kasutada paindlikult ka mõne tunni või päeva kaupa ning nädalavahetustel.

Liikva kula pealtvaade 1

Liikva Päikesekodu plaan ülalt.

Kogu Liikva Päikesekodu elu arvestab normaalset elurütmi, teenusele tulevate inimeste ja perede soove, vajadusi ning eripärasid. Selleks oleme loonud oma territooriumile palju erinevaid tegevusvõimalusi ja -keskkondi. Meie viljapuuaeda on istutatud peaaegu 400 puud: suve-, sügis-, talve- ja paradiisiõunad, kirsid, ploomid, pirnid. Viljapuude vahel lookleb spiraalselt jalutusrada, mida otsast lõpuni läbides on käidud 2 kilomeetrit. Aia keskel asub kellatorn, mille kella hakkame igal täistunnil helistama ja praktiseerime vaikuse minuteid ehk tuleme oma mõtetega mõneks minutiks just sellesse hetkesse ja tegevusse, mis on pooleli, mõtleme korraks, kes ja kus me oleme ning mida teeme. Seda võib nimetada ka teadvel olekuks (ka ärksameelsuseks – inglise keeles “mindfulness”).

Liikva Paikesekodu kell 002

Meie kellatorni kell, mis rändas kohale Nepaalist, Katmandust.

Meie väikeses metsatukas asub kiikumis-grillimaja, mis pakub soojal suvepäeval jahutust ja jahedama
ilmaga mõnusat lõkke tegemise võimalust. Igal ajal saab seal mõnusasti kiikuda. Samasugused kiiged on ka iga maja terrassil. Looduskaunis, rahulik ja vaikne on sõnad, millega meie külalised iseloomustavad meie asukohta ja ümbrust.

20200919 181357

Kiikumis-grillimaja asub väikeses männimetsatukas majade lähedal.

Oleme omalt poolt looduse mitmekesisemaks muutmisele kaasa aidanud kalatiigi ja väikese oja loomisega. Need pakuvad meie elanikele võimalust vaadata voolavat vett ja ujuvaid kalu ning neile süüa pakkuda või suvisel ajal ise koos kaladega ujuda. Päikesekodusse tulevad elama veel kanad,
vutid ja tuvid ning kitsed.
Plaanis on rajada suur kasvuhoone, kus saame igal aastaajal näpud mulda
pista. Tegevusvõimalustena on veel savitöö ja käsitöötuba, saun ja suur saal, kus saame ühiselt üritusi korraldada, muusikat kuulata ja ise muusikat teha, laulda ning tantsida.

DSCN7252

Oja ja tiik

Päevaplaani koostasime selliselt, et hommikupoolikul on 3 tundi ja pärastlõunal 2 tundi töölaadseid tegevusi. Igasse päeva mahub ühistegevusi ja omaette olemise aega.
Kogu päeva jooksul on igas majas tööl tegevusjuhendajad, kes juhendavad, õpetavad, julgustavad, innustavad ja teevad kõike koos elanikega.
Uhke ja uue teenusekoha loomiseks saime Euroopa Liidult toetuse, mis võimaldab kõik 40 teenuskohta luua peredele ja inimestele, kes seda väga tahavad ja vajavad. Seepärast saame esimese nimekirja meile teenusele tulevatest inimestest ise esitada ja meie nimekirjas on veel mõned vabad kohad. Meiega võib julgesti ühendust võtta, et saada lisainformatsiooni.
Vaata ka www.liikvapaikesekodu.ee
Loodame, et Eestis tuleb veelgi juurde selliseid lapsevanemate algatusi, kus kõik on hästi läbi mõeldud ning vastab pere ja noore inimese soovidele ning vajadustele.

20201031 avatud uste paev vabatahtlikud 1

Avatud uste päev, esiplaanil Anu Hall.

KOKKUVÕTE

Liikva Päikese-kodu on mõeldud noortele,
kellel on autism või Downi sündroom
ja intellekti-puue.

Liikva Päikese-kodus saab elada 
pikemat või lühemat aega.

Siin on ilus loodus ja uhke aed, 
kus saab tööd teha ja puhata.