10. juunil 2021 avas MTÜ EIT Tugiliisu pidulikult uue kogukonnamaja intellektipuudega inimestele. Uus kodu asub endises legendaarses Nipperi villas Nõmmel ja kannab seetõttu uhket nime – Villa Liisu.
Vana maja renoveerimine on peensusteni läbimõeldud. Siin on arvestatud inimeste erivajadustega ja kasutatud tänapäevaseid lahendusi – nii on valminud igati kaasaegne kodu. Villa Liisu toad näevad uhked välja, ületades hubasuselt nii mõnegi hotellitoa. Siin on kasutatud minimalistlikku, funkstiilis majale sobivat pisut romantilist stiili, mida iga toaelanik oma käe järgi sisustada saab.
„Kõik need vana maja kurvid ja keerud annavad koduse hõngu,“ kommenteerib projekti eestvedaja ja MTÜ EIT Tugiliisu juhataja Agne Raudmees.
Maja valmis Euroopa Regionaalarengu Fondi projekti „Villa Liisu“ raames.
EIT Tugiliisu klientide jaoks on see juba teine maja, kus pakutakse kogukonnas elamise teenust – Kakumäel tegutseb sarnane maja juba mitu aastat. Kogukonnas elamine tähendab, et igal kliendil on oma tuba ja tegemised, ent söömised ja tähtsamad tegevused tehakse koos, ühise perena.
Teenuse eesmärk on intellektipuudega noorte võimalikult iseseisva elu toetamine.
Selle nimel suheldakse palju kliendi ja tema lähedastega, et pakkuda igaühele just talle sobivat ja vajalikku tuge, et aidata intellektipuudega inimesel leida oma koht ühiskonnas. Teenuse järele on suur nõudlus – seda näitab juba see, et kõik Villa Liisu toad leidsid omaniku juba enne maja valmimist: siin elab nüüd 14 erivajadusega Tallinna noort.
Maja valmimist tähistati suure peoga, kus EIT Tugiliisut tervitasid koostööpartnerid, tähtsad sotsiaalametnikud ja ka uue maja elanikud. Maitsvad suupisted ja elav tšellomuusika tegid kõikide külaliste tuju heaks!
Vaimupuu soovib Tugiliisule palju õnne uue maja puhul! Võib vaid aimata, kui palju tööd ja närve selle suurejoonelise projekti õnnestumiseks kulutatud on!
Pakume välja ka äriidee, kuidas majale raha teenida ja ametnikke harida: kogemuspraktika kogukonnas elamiseks! Näiteks: 100 euro eest saab nii-öelda tavaline inimene elada ühe päeva Tugiliisu kliendina – teha samasuguseid asju, nagu kõik teised, teistega võrdsetel alustel ja samade reeglite järgi. Kindlasti avaneb sellise kogemuse järel mõni uus vaatenurk, mille kaudu erivajadusega inimesi paremini näha ja mõista saaks.