22 veebruaril hakatakse jagama toimetulekuraskustes inimestele toiduabi Euroopa Liidu abifondist. Toiduabi jagavad maakondlikes jagamispunktides Eesti Toidupank ja tema partnerid. Tihedat koostööd tehakse kohalike omavalitsuste ja heategevusorganisatsioonidega, et inimesed saaksid abi kätte võimalikult kodu lähedalt.
Kokku jagatakse veebruaris ja märtsis ligikaudu 12 500 toidupakki ning varjupaikadesse saadetakse 600 toidupakki. Toidupakke jagatakse 42 jaotuspunktis üle Eesti, lisaks Toidupangale ka kohalikes omavalitsustes ning teistes heategevusorganisatsioonides. 2021. aastal jagatakse toiduabi neli korda, alates 22. veebruarist, seejärel algusega mais, augustis ja oktoobris.
„Arvestades COVID-19 tervisekriisi negatiivset mõju majandusele, töökohtadele ning palkadele, saame prognoosida toimetulekutoetuse väljamaksmise kasvu ja majandusliku toimetuleku langust. Seetõttu eeldame, et 2021. aastal võib toiduabi vajada üle 20 000 inimese,“ ütles sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo. „Seepärast on hea meel, et saime sel aasta suurendada 50% võrra toiduabi jagamise mahtusid ning 2021. aastal õnnestub jagada toiduabi senise kahe korra asemel vähemalt neli korda aastas.“
Toidupakk sisaldab lisaks kuivainetele ka liha- ja kalakonverve, õli, praekapsast porgandiga, mett, teed, kuivatatud puuvilju ja šokolaadi. Toidupaki sisu valikule ja komplekteerimisele aitas kaasa Tervise Arengu Instituut, toiduainete tarnija on OÜ Sanitex.
Seekord läheb iga pakiga kaasa 16-leheküljeline retseptiraamat, mille retseptid mõtlesid välja Eesti Naise toimetaja ja paljude retseptiraamatute autor Lia Virkus, Inglise Kolledži kokk Anton Karavajev koos Inglise Kolledži vabatahtlike ühendusega TUBLI 5.
Toiduabi saajate nimekiri koostatakse toimetulekutoetuse ja kohaliku omavalitsuse toetuste taotluste ja saajate alusel ning toiduabi taotlemiseks peab inimene pöörduma oma elukohajärgse kohaliku omavalitsuse sotsiaaltöötaja poole. Samuti saavad toiduabi kodutute öömajades viibivad kindla elukohata inimesed.
Valitsus toetas detsembri alguses sotsiaalministeeriumi ettepanekut alustada Euroopa Komisjoniga läbirääkimisi, et taotleda REACT-EU vahenditest aastateks 2021-2023 puudust kannatavatele inimestele toiduabi ostmiseks ja jagamiseks lisavahendeid 4,5 miljonit eurot. See võimaldab sotsiaalministeeriumil kiirendada abivajajatele toiduabi jagamist ning suurendada abi mahtu 2021. aastal 50% võrra.
Retseptiraamat:
KOKKUVÕTE
„Arvestades COVID-19 tervisekriisi negatiivset mõju majandusele,
töökohtadele ning palkadele, saame prognoosida toimetulekutoetuse väljamaksmise kasvu ja majandusliku toimetuleku langust.
Seetõttu eeldame, et 2021. aastal võib toiduabi vajada üle 20 000 inimese,
“ütles sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo.