VLADIMIR SVET: “Lasnamäe vanemad sotsiaalmajad saavad lähiaastatel ligipääsetavamaks.”
Vaimupuu toimetuse meelest on oluline, et linna ruum oleks ligipääsetav võimalikult paljudele
linnaelanikele ja külalistele, sõltumata nende erivajadustest.
Kuigi Tallinnas mõeldakse jalgsi liiklejatele järjest enam, on Lasnamäe vanemates sotsiaalmajades ligipääsetavusega endiselt probleeme. Liikumispuudega või vähenenud liikumisvõimega inimesed riskivad ka tervisega kehvade teeolude tõttu.
Vaimupuu uuris Lasnamäe linnaosavanemalt Vladimir Svetilt, millised on linnaosavalitsuse plaanid ligipääsetavuse parandamiseks.
Lasnamäel on neli sotsiaalmaja, mis kujutavad endast nõukogude ajal ehitatud ja sotsiaalpindadeks kohandatud 9-kordseid paneelmaju. Neid ümbritsev linnaruum ei ole alati turvaline ja ligipääsetav erivajadusega inimese seisukohalt. Ehkki viimasel kümnendil on linnaosa teinud läbi suure arengu linnaruumi ligipääsetavuse parandamisel, on olukord soovitust kaugel.
Lasnamäe sotsiaalmajade ümbruses on peamiselt kolme tüüpi probleeme.
Invatranspordi parkimiskohad
Esiteks ei pääse invataksoga alati sotsiaalmaja juurde. Kuigi parkimiskohti justkui oleks, on need reeglina hõivatud teiste elanike poolt. Maja kõrval peaksid olema eraldatud kohad ainult invataksode ja muude taoliste teenindavate autode peatumise tarbeks. Arvestades võimalikke erivajadusi, ei piisa siinjuures lihtsast parkimiskohast, vaid tuleb arvestada ka ratastooli, rulaatori vms abivahendi välja tõstmise jaoks vajaliku ruumiga.
Probleemi plaanime lahendada läbi uute laiade inva-
kohtade projekteerimise ja väljaehitamise, mida on kavas ette võtta koos kõigi nelja sotsiaalmaja renoveerimisega. Vajalikud investeeringud on planeeritud lähiaastate linna eelarvestrateegias, mistõttu loodame selle aasta lõpus alustada nende tööde ettevalmistamisega.
Kiirabi ja tuletõrje ligipääsetavus
Teine probleem puudutab eritranspordi ehk erinevate päästeteenistuste ligipääsetavust. Tuleb ette olukordi, kus kiirabiautodel on keeruline pääseda maja ette, sest kõik võimalikud parkimiskohad on hõivatud.
Selle probleemi lahendamiseks koostame transpordiametiga iga sotsiaalmaja jaoks eraldi liiklusskeemi, mis võimaldaks kiirabiautode kiire ligipääsu trepikodadeni. See lahendus saab olla tõhus aga koos tõhusa järelevalvega, kus olulist rolli hakkavad mängima sotsiaalmaja elanikud ise.
Kõnniteede ohutus
Kolmas probleem on sotsiaalmajade kõrval ja lähedal olevatel kõnniteedega. Suurimaks mureks erivajadustega ja eakate inimeste, aga tegelikult ka kõikide jalakäijate seisukohalt, on kõnniteedel parkivad autod. Paraku on linnaosas terve rida kohti, kus selline ajale jalgu jäänud parkimine on säilinud.
Alates möödunud aastast on Lasnamäe linnaosavalitsus selle probleemiga süsteemselt tegelenud. Ühelt poolt hakkasime nendes kohtades parkimist ja peatumist täiendavate liiklusmärkide ja rangema järelevalvega
reguleerima. Ilmselt kõige silmatorkavateks näideteks on autode eemaldamine Invaru poe ees olevalt kõnniteelt Peterburi maanteel, Lindakivi silla juures asuvalt Kotka kaupluse jalgteelt ning kahe aasta eest renoveeritud Pae promenaadilt. See tegevus jätkub muudes kohtades ka sellel aastal.
Teise lahendusena soovib linnaosa valitsus loobuda betoonist poolkeradest, mida on viimase ajani laialdaselt kasutatud, et piirata autode ligipääsu kõnniteedele ja rohealadele. Poolkerad jäävad tihti vaegnägijatele ette, samuti rikuvad nad linnaosa välisilmet ega täida alati ka oma funktsiooni.
Seetõttu katsetasime möödunud aastal kohaliku kunstniku Liisi Ansipi kujundatud lilletünnide paigaldamist autotõketena ja linnaosa kaunistamise elemendina. Need on enamusele jalakäijatest hästi märgatavad, samas aitavad muuta linnaosa rohelisemaks. Praegu valmistame ette mitmekümne lilletünni paigaldamist erinevatesse Lasnamäe paikadesse, kus nad hakkavad asendama betoonist poolkerasid.
Kogu lasnamäe ligipääsetavaks
Iga tänavaga, mida Lasnamäel remondime või rekonstrueerime, muudame oma linnaruumi ligipääsetavamaks: kõnniteid laiemaks ja paremini läbitavamaks, teeme madalamaks äärekive, kasutame ülekäiguradadel Braille’i kive ning rahustame autoliiklust. Tahan uskuda, et samm-sammult muutub Lasnamäe linnaosaks, kus iga liikleja tunneb ennast sama turvaliselt.
KOKKUVÕTE
Tallinnas Lasnamäe linna-osas
on sotsiaal-majadel mitmeid muresid,
eriti parkimisega.
Peagi tulevad nende majade juurde
uued inva-parkimis-kohad.
Betoonist auto-tõkete asemele
pannakse lille-tünnid.
Lasnamäe linnaosa muutub
järjest ligipääsetavamaks.