Vaimupuu saab 10-aastaseks!

Janek Muru, Kerttu Rakke ja Taire Ehaver.

.fusion-body .fusion-builder-column-2{width:100% !important;margin-top : 0px;margin-bottom : 20px;}.fusion-builder-column-2 > .fusion-column-wrapper {padding-top : 0px !important;padding-right : 0px !important;margin-right : 1.92%;padding-bottom : 0px !important;padding-left : 0px !important;margin-left : 1.92%;}@media only screen and (max-width:1024px) {.fusion-body .fusion-builder-column-2{width:100% !important;order : 0;}.fusion-builder-column-2 > .fusion-column-wrapper {margin-right : 1.92%;margin-left : 1.92%;}}@media only screen and (max-width:640px) {.fusion-body .fusion-builder-column-2{width:100% !important;order : 0;}.fusion-builder-column-2 > .fusion-column-wrapper {margin-right : 1.92%;margin-left : 1.92%;}}
.fusion-body .fusion-flex-container.fusion-builder-row-2{ padding-top : 0px;margin-top : 0px;padding-right : 0px;padding-bottom : 0px;margin-bottom : 0px;padding-left : 0px;}

2021. aasta on Vaimupuu juubeliaasta: 1. aprillil möödub 10 aastat selle eelkäija – ajakirja Vaimukad – esimese numbri ilmumisest, novembris aga saab kümneaastaseks
MTÜ Vaimupuu. Juubeliaasta pidustused toimuvad piiratud olude tõttu peamiselt veebis.

1. aprillil 2011 ilmunud ajakiri Vaimukad oli Eesti Puuetega Inimeste Tugiliidu (EVPIT) väljaanne, nende kodulehelt vaimukad.ee oli võetud ka ajakirja nimi. Ajakiri ilmus kord kuus paberkandjal. Kuna töömaht ja teemade ring aina kasvasid, sündis novembris 2011 MTÜ Vaimupuu, mis on siiani aktiivselt tegutsenud, korraldades üritusi, koolitusi ja konkursse intellektipuudega inimestele üle Eesti.
„Naljapäeval esitletud ajakirjanumbrist ei saanudki naljanumbrit,“ leiab Vaimupuu peatoimetaja Janek Muru, kes on peatoimetaja ametit pidanud esimesest Vaimukate numbrist peale. Teisest numbrist liitus temaga kirjanikuna tuntud Kerttu Rakke. Nemad kahekesi on praeguses meeskonnas ainsad Vaimupuu asutajaliikmed.

Vaimupuu peamine sihtgrupp on kerge intellektipuudega ja/või psüühikahäirega inimesed
(koolis HEV-õpilased), kes huvituvad maailmas toimuvast ja on valmis ka ise midagi tegema. Vaimupuu koolitustel on kokku koolitatud üle 800 inimese – peamiselt säästva tarbimise ja meediakoolitusega. 2019. aastal toimunud Vaimupuu Suvekoolis, millest võttis osa 159 erivajadusega inimest, oli kokku 12 erinevat tegevustuba ja koolitust.

Senine praktika on näidanud, et toetus, lisainfo ja innustamine Vaimupuu projektide kaudu annavad erivajadusega inimestele enesekindlust, et tõsisemalt tegeleda mõne loomingulise hobiga ja on aidanud isegi paremini tööd leida. Heaks näiteks on Vaimupuu fotokonkurss intellektipuude ja psüühikahäirega inimestele alates 2012. aastast, kuhu igal aastal laekub tuhatkond fotot- Parimad fotod avaldatakse Vaimupuu kalendris ning käivad rändnäitusena ringi üle Eesti. Paljud senised auhinnasaajad on saanud innustust, et tegeleda fotograafia kui põhitööga – üks osalenu avaldas hiljuti oma esimese isikliku fotoraamatu.

Vaimupuu hindab oma tekstides selget keelt, kasutame oma töös võimalikult palju rahvusvahelise lihtsa keele ja ligipääsetavuse reegleid. „Oluline info peaks olema lihtsas keeles kättesaadav igas ametiasutuses,“ selgitab Janek Muru. „Ligipääsetavus tähendab ju muuhulgas, et ka igasugune info oleks inimestele kättesaadav ja mõistetav.“

Neid põhimõtteid oleme kasutanud ka oma kodulehel www.vaimupuu.ee, mille uuendamine ja kaasajastamine ligipääsetavuse võimalustega on olnud üks meie viimase aja suuremaid projekte. Meie kodulehel on võimalik lugeda tekste müravabalt, mustvalgelt, lihtsas keeles ja isegi vene keeles. Lisaks saab eestikeelseid artikleid ka kuulata – tekste loeb Eesti Keele Instituudi kõnesüntesaator.
Kajastame intellektipuudega inimeste elu ja sündmusi positiivses võtmes ning portreteerime tublisid intellektipuudega inimesi, jagame eluks vajalikku infot (selgitused seaduste kohta, võimalused tööks ja toetuste taotlemiseks, nipid igapäevaelus hakkamasaamiseks, nõuanded vaba aja veetmiseks, söögitegemise õpetused rubriigis Kööginurk jne). Tahame näidata, et puudega inimese elu ei ole vaid abivajadus, et intellektipuue ei takista inimesel aktiivselt ühiskonnas osaleda ning omalt poolt maailmale palju pakkuda. Sõltuvalt sponsorite lahkusest ilmub ajakiri Vaimupuu ka paberkandjal, 2-4 korda aastas.

Meie tegevus väljendub meie nimes: sündinud küll sõnamängust, kus ühendatud „vaimupuue“ ja puu kui kasvamise ja arenemise sümbol, on see praegu, kus ametliku terminina eelistatakse „intellektipuuet“, saanud oma tõelise sisu: Vaimupuu kasvatab ja arendab vaimu! Seda, et vaimu ja vaimukust meie sihtgrupil jätkub, tõestab meie kodulehe pidevalt kasvav uus rubriik „Vaimutöö“, kus avaldame intellektipuudega inimeste loomingut.
Vaimu arendamisega on seotud ka meie juubeliaasta pidustused. Kuna pikisilmi oodatud pidulikku üritust korraldada ei saa, viime oma pidustused internetti ja kuulutame välja joonistusvõistluse „Vaimupuu 10“, kuhu ootame oma lugejate joonistusi Vaimupuust. Meie tänavuse fotokonkursi teema on „Vari ja valgus“.

Vaimupuu nime ilu on hinnanud ka Eesti Keele Instituut, kes tunnistas konkursil „Ehe Eesti – Eesti ettevõttele eesti nimi“ 2019. aastal Vaimupuu nime parimaks vabaühenduste seas.
MTÜ Vaimupuu seni suurim rahastaja on olnud Sotsiaalministeerium. Oleme seda võtnud kui kinnitust, et meie töö on vajalik nii erivajadusega inimestele kui ka riigile tervikuna.
Vaimupuu meeskonnal on hea meel, et kuigi juba aasta tagasi katkestati hasartmängumaksu laekumistest finantseeritavate sotsiaalprojektide taotluste vastuvõtt ja reaalse kliendibaasita meediaväljaandena ei liigitu me ka eritoetusi saavate organisatsioonide ritta, oleme siiski ellu jäänud.
Siinkohal täname oma head sponsorit – Callista Software OÜ – kes on tänavu aidanud katta meie meeskonna kolme liikumispuudega inimese palgafondi. Suur, suur aitäh!

Ka tuleviku suhtes oleme optimistlikud, kuna oleme suhelnud Sotsiaalministeeriumi ja sotsiaalkaitseminister Signe Riisaloga ja arutanud võimalusi, kuidas saaks Vaimupuu tegevust finantsiliselt mõtestada. Vaimupuu meeskond on veendunud, et 9 aasta jooksul üles ehitatud organisatsioon on väärt säilitamist, ja mitte ainult meie endi silmis.
Vaimupuu tegemistest saab ülevaate meie kodulehel www.vaimupuu.ee ja Vaimupuu Facebooki-lehel. Vaimupuu algusaastatest on juttu ka Janek Muru ja Kerttu Rakke raamatus „Pimedusest välja“ (2015).

Vaimupuu meeskond soovib kõigile rahu südamesse, õnnestumisi töös ja eraelus!

.fusion-body .fusion-builder-column-3{width:100% !important;margin-top : 0px;margin-bottom : 20px;}.fusion-builder-column-3 > .fusion-column-wrapper {padding-top : 0px !important;padding-right : 0px !important;margin-right : 1.92%;padding-bottom : 0px !important;padding-left : 0px !important;margin-left : 1.92%;}@media only screen and (max-width:1024px) {.fusion-body .fusion-builder-column-3{width:100% !important;order : 0;}.fusion-builder-column-3 > .fusion-column-wrapper {margin-right : 1.92%;margin-left : 1.92%;}}@media only screen and (max-width:640px) {.fusion-body .fusion-builder-column-3{width:100% !important;order : 0;}.fusion-builder-column-3 > .fusion-column-wrapper {margin-right : 1.92%;margin-left : 1.92%;}}
.fusion-body .fusion-flex-container.fusion-builder-row-3{ padding-top : 0px;margin-top : 0px;padding-right : 0px;padding-bottom : 0px;margin-bottom : 0px;padding-left : 0px;}