1

Vaimupuu fotokonkurss toimub 10. korda

Foto: Stock

1 oktoobril 2021 lõppes fotode vastuvõtt Vaimupuu iga-aastasele fotokonkursile.
Tänavu oli teemaks „Vari ja valgus“. Kokku laekus 1321 fotot 26-st erivajadustega inimeste organisatsioonist üle Eesti. Võitjad kuulutatakse välja novembri lõpul Vaimupuu kodulehel www.vaimupuu.ee.

Esimene Vaimupuu fotokonkurss toimus aastal 2012 koostöös NIKONiga ja kandis pealkirja „Loodusfoto 2012“. Konkurss osutus nii populaarseks, et on jätkunud igal aastal uue teemaga.
2013. aasta fotokonkursist „Elu nagu filmis“ valmis dokumentaalfilm „Mulle meeldib pildistada“, mida on näidatud ka ETV-s. Igal aastal on olnud erinev teema („Rõõm“, „Sõprus“, „Ise tehtud – hästi tehtud!“, „Minu Eesti“, „Imelised inimesed“, „Minu lemmik“ jne).

Vaimupuu fotokonkurss on ellu kutsutud eelkõige selleks, et intellektipuudega inimestel oleks võimalus tulla välja oma argipäevast, vaadata maailma läbi kaamerasilma ja näidata, et loovus ei sõltu puudest. Samuti annab konkursiks valmistumine tegevusjuhendajatele uusi ideid, kuidas oma klientide päevi sisustada. Alahinnata ei saa võistlusmomenti, võimalust saada tunnustust oma andekuse eest – Vaimupuu fotokonkursi seniste võitjate seas on mitmeid, kes kunagisest tunnustusest hoogu on saanud ja nüüd fotograafiaga lausa leiba teenivad.

Alates esimesest Vaimupuu fotokonkursist on reeglid samad: foto lavastamisel või väljamõtlemisel võib kasutada kõrvalist abi, aga „klõpsu“ peab tegema erivajadusega inimene. Iga pildi puhul on oluline pildiallkiri ja foto saamise lugu – tihtipeale annavad just need fotole uue mõõtme ning vaatajale võimaluse näha fotot ja tema autorit sügavamalt.

Samuti on läbi aastate olnud sarnane ka parimate fotode saatus – 12 fotot on leidnud koha Vaimupuu järgmise aasta kalendris, 15-19 fotot on rändnäitusena ringelnud üle Eesti.

Vaimupuu fotokonkursi lõpuüritus on olnud alati suurejooneline ja pidulik, kohal on olnud sadakond inimest. Meil on käinud esinemas tuntud Eesti artistid – ja kõik on teinud seda tasuta! Üritust on külastanud sotsiaalministrid ja kõrgemad sotsiaalala ametnikud. Kahjuks on koroonapiirangud selle kauni traditsiooni katkestanud, möödunud aasta (teema „Minu lemmik“) võitjad kuulutati välja veebikeskkonna vahendusel, näitust pole saanud eksponeerida kusagil.

Tänavune teema „Vari ja valgus“ sai inspiratsiooni praegusest olukorrast, kus varjud on tumedamad, valgus ja selgus järjest olulisemad. Viimastel aastatel on laekunud konkursile keskmiselt tuhat fotot aastas, seekord saabus rekordarv fotosid – 1321. Žürii, kuhu kuulub lisaks Vaimupuu meeskonnale inimesi nii fotograafia-alalt kui sotsiaalsfäärist, otsustab võitjad 1. novembril, ent nimed avalikustatakse alles novembri lõpul, kui võidufotodest on valminud kalender.

MTÜ Vaimupuu loodi 2011. aasta novembris intellektipuudega inimestele ja nende lähedastele suunatud ajakirja Vaimupuu väljaandmiseks. Kümne aastaga on Vaimupuu tegevus kasvanud: infojagamine on kolinud peamiselt internetti, on korraldatud üritusi, võistlusi, konkursse, konverentse („Mis on töövõimereform?“ 2013), koolitusi (säästva tarbimise koolitus koostöös Bioneer.ee-ga ning meediakoolitus) ja laagreid (Vaimupuu Suvekool 2019). MTÜ Vaimupuu on tulumaksusoodustusega sihtasutuste nimekirjas aastast 2013. Veebileht www.vaimupuu.ee vastab igati tänapäevastele ligipääsetavuse nõuetele, sh kokkuvõtted lihtsas keeles (easy-to-read) ja võimalus artikleid kuulata.

Fotokonkursi kõrval toimub tänavu intellektipuudega inimestele ka joonistusvõistlus
Vaimupuu – 10!“, kuhu ootame fotosid temaatilistest joonistustest 1. detsembrini 2021.
Parimate joonistuste autorid saavad auhinnad, nimed avalikustatakse jaanuaris, kui möödub 10 aastat ajakirja Vaimupuu esimese numbri ilmumisest.

Kuni 2020. aasta eriolukorrani oli Vaimupuul võimalik tegutseda hasartmängumaksust finantseeritavate sotsiaalprojektide kaudu, ent tänavu puudub ühingul igasugune riiklik toetus: erinevalt erivajadusega inimestega otseselt tegelevatest organisatsioonidest puudub Vaimupuul reaalne kliendibaas. Vaimupuu palgafondi (2 liikumispuudega inimest) on aidanud täita lahked sponsorid, suurem osa Vaimupuu meeskonna tööst toimub hetkel siiski vaid vabatahtlikkuse alusel.

„Vaimupuu meeskond armastab oma tööd ja lugejaid küll väga, ent lõpmatuseni pole keegi nõus tegema tööd tasuta, oma isikliku elu arvelt,“ hindab olukorda MTÜ Vaimupuu asutajaliige ja ajakirja Vaimupuu peatoimetaja Janek Muru. Ta loodab, et kriisiolukord lõpeb peagi ning riik leiab taas võimalusi sotsiaalse suunitlusega projektide rahastamiseks. „Kuidagi ei tahaks katkestada tegevust, mis väidetavalt on toonud rõõmu tuhandetele inimestele, nii labase ja lihtsa asja pärast, nagu seda on raha,“ ütleb Janek Muru.

Vaimupuu tänab oma sponsoreid Koduekstra, Telia Eesti AS ja Nordic Digital AS