1

Vabariigi aastapäeva teleülekanne saab taas ligipääsetavaks nägemispuudega inimestele

Foto: Pixabay

Eesti Vabariigi 103. aastapäeva kontsertetenduse teleülekanne saab ligipääsetavaks nägemispuudega televaatajatele läbi kirjeldustõlke.


Samuti saavad eesti viipekeele tõlke ning subtiitrite toel presidendi kõnest osa kuulmispuudega televaatajad.

“Kuna traditsioonilised vabariigi aastapäeva lavastused on vägagi visuaalselt lahendatud, jäävad nägemispuudega inimesed nende sisust ja mõttest ilma. Pakkusime eelmisel aastal välja, et lavastust võiks ka kirjeldada. ON hea meel tõdeda, et tol korral ühekordseks projektiks jäänud üritus on tänaseks traditsiooniks kujunemas,” sõnas Eesti Pimedate Liidu juhatuse esimees Jakob Rosin.

24. veebruari kontsertetendust saab Eesti Televisioonist jälgida kirjeldustõlkega. Kirjeldustõlk on etenduse proove ning stsenaariumit jälgides ette valmistanud laval toimuvat kirjeldava teksti, mida etendusega sünkroonis tele-eetris ette kantakse. Kirjeldustõlke autorid Krista Fatkin ja Kai Kunder on pikaaegse filmide ja teatrilavastuste kirjeldamise kogemusega.

Lisaks on ETV2 kanalilt võimalik jälgida presidendi kõnet nii subtiitritega kui ka eesti viipekeelde tõlgituna.

Kirjeldustõlke saab aktiveerida televaataja, käivitades oma digiboxis nägemispuudega inimestele mõeldud Eesti Televisiooni alternatiivse audiokanali.

Teleülekannet aitavad ligipääsetavaks muuta Eesti Pimedate Liit, Eesti Rahvusringhääling ja Vabariigi Presidendi Kantselei.