1

SÓLHEIMAR – PÄIKESEKÜLA ISLANDIL

Jaga:

Foto: Sólheimar (tõlkes – „Päikese kodu“).

Sólheimar (tõlkes – „Päikese kodu“) on ökoküla Edela-Islandil.
Sólheimari asutas Sesselja Sigmundsdottir 5. juulil 1930. aastal, oma 28. sünnipäeval, koos oma 5 kasulapsega.
Sesselja tahtis luua asumi, mis põhineks individuaalsetel väärtustel, kestlikul eluviisil ja õpi-raskustega inimeste eest hoolitsemisel. Teda inspireerisid kristlikud väärtused, Austria filosoofi Rudolf Steineri antropoloogilised mõtisklused ja mahe-aiandus. Esimestel aastatel elati telkides. Õnneks asus maa-alal kuumavee-allikas. Esimesed majad ehitati paar aastat hiljem parlamendi toel õpi-raskustega laste jaoks.
Ametnikele ei meeldinud, et tavalised lapsed mängisid siin koos puudega lastega. Nad nõudsid, et lapsed peaksid mängima vaid „omasugustega“. Sólheimaris mängisid aga endiselt kõik lapsed koos.

Praegu elab Sólheimaris ligikaudu 100 inimest, kellest paljud on erivajadusega. Umbes pooled elavad omaette korterites, pooled kogukonna-majas. Praegu käivad ümber-ehitused, et tulevikus oleks rohkem omaette kortereid.
Külas elab ka 60 töötajat. Igal aastal tuleb siia vabatahtlikke, kes aitavad kogukonda erinevate keskkonnasõbralike projektidega, olgu selleks siis saagi koristamine või elanike igapäevaelus abistamine.

Sólheimar on keskkonnasõbralik küla, kus energiat saadakse päikesest ja kuumavee-allikatest. Tegeletakse taaskasutuse ja mahe-aiandusega, peetakse kanu. Siin on kasvuhooned, aiamaad, pargid erinevate puude ja põõsastega.

Sólheimari külakeses toimib oma rütmis – isegi oma kauplus, kohvik ja kirik on siin. Palju on kunsti- ja käsitöö-kodasid: siin tegeletakse keraamika ja puidutööga, valmistatakse seepe, küünlaid, vaipu ja mida kõike veel!
Sólheimaris toimub kogu aeg midagi. Siin ei saa olla niimoodi, et mitte midagi ei tee. Vaba aja veetmiseks on oma spordiselts, teatritrupp ja laulukoor, pidevalt korraldatakse töötubasid ja teisi kaasavaid üritusi.

Üks põnev päev, mida peetakse igal aastal, on rolli-päev. Igaüks saab siis proovida mõnda ametit, mida ta õppinud ei ole – näiteks olla poes kassapidaja või kaupade paigutaja, või hoopis baarman.

Igal hommikul koguneb terve küla hommikuringi, kus räägitakse päeva plaanidest. Igaühel on selge, mida ta tegema hakkab. Siis võetakse kätest kinni ja alustatakse päeva lauluga.

Veebi: english_solh_throska.pdf – st see ingliskeelne pdf Sólheimari külast.