1

Galerii ja videod: valmis Sillamäe Tervise 17 maja

Korteri kööginurk ja elutuba.

Sillamäel valmis, uus kaasaegne teenuseüksus psüühilise erivajadusega inimestele. Uus maja võimaldab kohtumäärusega teenust pakkuda, täiesti uue kontseptsiooni järgi, aprillis kolivad sinna ka viimased Valkla erihooldekodu kliendid.

AS Hoolekandeteenused teenuste direktor Liina Lanno sõnul elasid aastaid tagasi kõige haavatavama vaimse tervisega kliendid mitmekesi tubades ja erinevate diagnoosidega inimesed olid olude sunnil samas osakonnas. “Uute kodude loomisel lähtusime põhjamaade parimatest praktikatest ja perepõhisest elukorraldusest. Igal inimesel on oma tuba ning elatakse väikestes peredes, kus arvestatakse iga inimese diagnoosiga”, lisas Lanno.

Majas on neli korterit, igas elab kaheksa inimest. Kõik toidukorrad tehakse keskses köögis, lisaks on igas peres oma kööginurk, kus on võimalik igal perel soovi korral kooki küpsetada või jõulude eel piparkooki teha.

Kliendil on isiklik tuba koos vannitoa ja WCga, igas korteris on üks tuba ratastooliga klientidele. Avar elutuba on liigendatud erinevateks osadeks, mis võimaldavad nii ühiseid tegevusi kui eraldumist suuremast seltskonnast.

Nii elu- kui ka tegevusruumid on disainitud nii, et keskkond oleks hubane, kuid turvaline. Turvalisus on tagatud diskreetsete elektrooniliste valvesüsteemide ning muude innovaatiliste ja inimlike meetoditega. Näiteks saavad kliendid ise minna kinnisele rõdule värsket õhku hingama, ilma et töötaja teda peaks saatma. Majas liikumine on loogiline ja iga pere saab õue minna otse enda korterist, segamata teisi.

VIDEO

GALERII

Uue maja ülalpidamiskulud katavad selle elanikud ja neile osutatava erihoolekandeteenuse eest tasub riik. Maja ehitati ettevõtte omafinantseringuga, Euroopa Regionaalarengu Fondi ja riigi toetusel.