Telli ajakiri      Toeta      Kontakt      
Keele abil saab inimene väljendada midagi sellist, mida ehakeelega ei saa väljendada. See, kuidas sa kõneled, avaldab alati muljet. Hea kõne kaunistab kõnelejat. Halvast kõnest saadakse ka halvasti aru. Inimene kuulab alati hea meelega juttu, mis on tema jaoks positiivne, tuttav ja kasulik KUIDAS ÕIGESTI RÄÄKIDA, ET TEISED SINUST ARU SAAKSID?
Õigel hetkel planeerides toodete veebilehtede loomine ja leidsin hea lehe. Samavõrd hoolikalt kavandatud kodulehtede tegemine viimistletult samavõrd tähtis nagu visiitkaartki kommentaar kodulehe valmistamine optimeeritult suurem tekst miks mitte vaadata ülevaatliku veebilehe valmistamine ja vajalik on see ning selle juures on efektiivne veebilehe valmistamine väga hea pakkumine. zero base cad

KUIDAS ÕIGESTI RÄÄKIDA, ET TEISED SINUST ARU SAAKSID?

Toivo Niiberg FOTO: erakogu, november 2015

Keele abil saab inimene väljendada midagi sellist, mida ehakeelega ei saa väljendada. See, kuidas sa kõneled, avaldab alati muljet. Hea kõne kaunistab kõnelejat. Halvast kõnest saadakse ka halvasti aru.

KUIDAS ÕIGESTI RÄÄKIDA, ET TEISED SINUST ARU SAAKSID?

Kui soovid end parandada, õpi analüüsima oma kõnelemisviisi. Mõtle nendele märkustele, mida on sinu suulise kõne kohta tehtud. Räägi midagi ja salvesta heli, veelgi parem, kui jäädvustad selle videosse, et analüüsida hiljem ka kehakeelt. Sageli mõjub oma hääle esmakordne kuulamine paljudele pigem ehmatavalt kui meeldivalt. Kui sa seni ei teadnud, siis nüüd saad teada, kuidas kostab su hääl teistele. Hea on teha seda korduvalt, et end kontrollida ja parandada. Püüa mõista, millised on sinu vead ja kuidas neid vältida või parandada. Kõne varjundid saavutatakse mitmesuguste võtetega, nt hääle tugevusega, pausidega ja kõne kiirusega.


1. Ära kiirusta. Öeldakse, et kui räägid nii aeglaselt, et endal on juba veidi imelik, siis tegelikult räägid just teistele arusaadavalt – oled valinud kuulaja jaoks õige kõne rütmi. Häälda sõnad, eriti aga lõpuhäälikud korralikult välja. Kõne rütmi on hea harjutada oma kõne salvestamise, kuulamise ja parandamise teel.
2. Räägi selgelt. Vanad roomlased panid suhu kivikesi, et diktsiooni harjutada. See nipp tasub proovimist! Selleks vali vähemalt pöidlaotsa suurused kivid ja pese need enne suhu pistmist puhtaks. Muide, kui suudad rääkida nii selgelt, et ei saada aru, kui sul rääkimise ajal näts või komm põses on, võid selle harjutuse sooritatuks lugeda.
3. Ole vaba. Püüa näo- ja kaelapiirkonna lihased hoida pingeta, siis kõlab hääl loomulikult. Enne pikemat juttu tee mõni hingamisliigutus – köhata hääl puhtaks ja nuuska nina, hinga sügavalt.


4. Tee suu korralikult lahti. Kujutle, et räägid kurdiga või püüad heale sõbrale tunnis ette öelda. Proovi seda teha hääletult ning peegli ees. Keel ja huuled peavad õigesti liikuma. Kas sa ise oleksid võimeline oma huultelt lugema?


5. Püüa hääl helisema panna. Ilus heli ei tule kõrist, vaid kõhust – just mäng kõhulihastega annab sinu häälele tuge ja tooni. Häälepaelad väsivad kiiresti, kui kõhtu appi ei võta. Lauljal, kes saab häälekooli, on töö kõhulihaste ja diafragmaga lausa omaette õppus ning vajalik oskus. Proovi laulda ja leida kõlavaim register, kus su hääl kõlab kõige meeldivamalt. Mine laulult üle kõnele; püüa kõla säilitada ning tekkinud tunne meelde jätta. Võimaluse korral lindista ja korrigeeri.


6. Väldi monotoonsust, ühetoonilisust. Kõnel peab olema meloodia, rütm ja pausid, nagu muusikas. See haarab kuulajaid. Monotoonne kõneleja kaotab palju oma veenvuses.


7. Vali õige hääletoon. Ninahääl kipub jätma muljet irisejast, kes millegagi kunagi rahul pole. Nutune ja torisev peletab kaasvestlejad eemale. Kui kõneleja millestki vaimustatud on, kipub hääletoon tõusma. Koolitamata häälele lisandub siis sageli kriiskav või kime varjund, mis pole kuigi meeldiv. Ka ärritudes muutub inimese hääletoon tihtipeale ebameeldivaks.


8. Hääle valjus. Vali hääl jätab ülemusliku, ülbe, sõnumit ületähtsustava mulje. Vaikne hääl viitab hoolitsusele, mõistvusele, usaldusele, ent ka enesekindluse puudumisele. Sosistades väljendame intiimsust, hirmu, kurbust, aukartust ning salatsemist.


9. Rõhuasetused. Sõna rõhutades võib selle mõtet muuta. Mõne võõra inimese „sina“ võib mõjuda vägagi soojalt ning „teie“ liigne rõhutatus võib mitmeks ööks lausa une ära võtta.

 

Raske hetk võib saabuda siis, kui teine inimene küsib sinu arvamust. Enne vastamist loe mõttes kümneni või vähemalt viieni, sest olenevalt idee küpsusest ja inimese enesekindlusest võib sinu „ei“ või „jaa“ olla sedavõrd kaalukas, et otsustab ka idee saatuse.
Võõras seltskonnas vestlust arendades peaks jälgima, mida ja mis teemadel kõlbab ning millistel ei kõlba rääkida. Inimene kuulab alati hea meelega juttu, mis on tema jaoks positiivne, tuttav ja kasulik.

Vaimupuu fotokonkurss on lõppenud
Suured tänud kõigile, kes osalesid Vaimupuu fotokonkursil.
Täname ka konkursi toetajaid
KUIDAS ÕIGESTI RÄÄKIDA, ET TEISED SINUST ARU SAAKSID?
KUIDAS ÕIGESTI RÄÄKIDA, ET TEISED SINUST ARU SAAKSID?
KUIDAS ÕIGESTI RÄÄKIDA, ET TEISED SINUST ARU SAAKSID?
KUIDAS ÕIGESTI RÄÄKIDA, ET TEISED SINUST ARU SAAKSID?

Ajakirja tellimine
Ajakiri Vaimupuu Ajakiri ilmub neli korda aastas paberil kui ka kodulehel.
Tellimiseks saada toimetusele e-mail. Loe ajakirja tellimisest lähemalt siin

Fotokonkurss 2019
Tänavuse fotokonkursi teema oli „IMELISED INIMESED“.

edasi.

Toeta avaldamist
Ajakiri saab ilmuda vaid tänu tublidele toetajatele. Hea kui sul ja sinu firmal on võimalik ajakirja toetada. Loe täpsemalt edasi, kuidas toetada.

 Ajakirja toimetus
MTÜ Vaimupuu, reg.nr. 80334123,
Muhu 9-64, Tallinn 13912
E-mail:
Tel 55 63 4449, Saada sõnum siin

Veebilehe loomine aara.ee

KUIDAS ÕIGESTI RÄÄKIDA, ET

KUIDAS ÕIGESTI RÄÄKIDA, ET

Kui soovid end parandada, õpi analüüsima oma kõnelemisviisi Mõtle nendele märkustele, mida on sinu suulise kõne kohta tehtud Keele abil saab inimene väljendada midagi sellist, mida ehakeelega ei saa väljendada. See, kuidas sa kõneled, avaldab alati muljet. Hea kõne kaunistab kõnelejat. Halvast kõnest saadakse ka halvasti aru.

KUIDAS ÕIGESTI RÄÄKIDA, ET TEISED SINUST ARU SAAKSID?

www.vaimupuu.ee © 2015 MTÜ Vaimupuu » Ajakirja väljaandmine ja üritused